Są wykonane z tworzywa sztucznego i jazda bez nich, zwłaszcza w dżdżyste dni, byłaby po prostu niemożliwa. Banalne z pozoru wycieraczki samochodowe kryją w sobie wiele ciekawostek, które warto poznać.
Uważany był za małego geniusza i prawdziwego wirtuoza fortepianu. Już w wieku 10 lat koncertował przed europejską publicznością. Mowa o Józefie Hofmannie, który przyszedł na świat w 1876 roku w Krakowie. Co jednak wybitny pianista ma do samochodowych wycieraczek?
Otóż ma! Obserwując pracę metronomu, Józef Hofmann wpadł na pomysł, by wykorzystać ten ruch do oczyszczania samochodowych szyb. Tak, to właśnie polski pianista uważany jest za wynalazcę samochodowych wycieraczek. Zresztą to nie jedyny z jego wynalazków. Zawdzięczamy mu bowiem także inny przydatny przedmiot, jakim jest spinacz.
Wynalazek Polaka odmienił w dużym stopniu branżę motoryzacyjną. Szybko okazało się, że nawet w słotne dni można poruszać się automobilem w bezpieczny sposób. Mimo upływu lat polski wynalazek nie ewoluował zbytnio. Zmieniły się materiały używane do produkcji samych piór, pojawił się napęd elektryczny (dawniej wycieraczki napędzane były siłą mięśni), ale podstawowa zasada działania wycieraczek samochodowych pozostała niezmienna.
Mimo to wycieraczki samochodowe świetnie sprawdzają się nawet w XXI wieku. Podstawa to dbać o ich odpowiedni stan. Tarcie gumy o szybę, a często także o znajdujące się na niej grudki lodu, powoduje stopniowe zużywanie się piór wycieraczek. Zużyta wycieraczka najpierw pozostawia po sobie utrudniające widoczność smugi, potem całe pola szyby o zmniejszonej widoczności. Jeśli w tym momencie pióro wycieraczki nie zostanie wymienione, pewnym jest, że powstaną trudne do odwrócenia zmiany na szybie. Zużyta wycieraczka potrafi bowiem zniszczyć równą powierzchnię szyby, pozostawiając na niej grube i głębokie rysy.
Wybór nowych wycieraczek nie jest niczym trudnym ani specjalnie drogim. Wystarczy jedynie uwzględnić długość oraz sposób mocowania wycieraczek. Na większości z opakowań wymienione są marki oraz modele samochodów, do których dopasowane są wycieraczki. Jak ognia należy wystrzegać się wszelki produktów uniwersalnych, gdzie samodzielnie trzeba docinać pióro do odpowiedniej długości.
Lepiej też szukać wśród marek renomowanych producentów, polecanych przez Seata. Co z tego, że wyposażymy auto w nowe wycieraczki, jeśli przez źle dobrany rodzaj gumy pióra nie będą wystarczająco dobrze zbierać wody. Problemem niekiedy są też wycieraczki z multiadapterem. To niewielkich rozmiarów mocowanie, które pozwala dostosować mocowanie wycieraczki do danego typu auta. Zdecydowanie lepiej egzamin zdają oryginalne wycieraczki, jakie oferowane są w autoryzowanych stacjach obsługi Seat. Kupując właśnie tam wycieraczki samochodowe, kierowca ma pewność, że zapewnią należytą widoczność podczas deszczu, a jednocześnie nie zniszczą szyby.Od pewnego czasu spotykane są też specjalne wycieraczki zimowe. Wykonane z mocniejszej gumy, zdecydowanie lepiej dają sobie radę z gromadzącym się na szybie lodem. Mają jeszcze jedna dodatkową zaletę. Nawet na największym mrozie nie twardnieją aż tak bardzo, przez co lepiej oczyszczają szybę po użyciu spryskiwacza.
Idealne wycieraczki powinny mieć też aerodynamiczny kształt. Dzięki niemu wycieraczka będzie lepiej przylegać do szyby. Tak dobrze wyprofilowane wycieraczki nie będą też generowały hałasu podczas szybszej jazdy.