Od 1 stycznia 2019 roku wprowadzono zmiany w przepisach dotyczących leasingu. Pojawiły się ograniczenia dotyczące ujęcia w kosztach pełnych rat leasingowych w przypadku aut luksusowych. Czy nowe zasady leasingowania samochodów sprawiają, że korzystność tego narzędzia do finansowania zakupu pojazdu przestały być korzystne? Czy regulacje wpłynęły na mechanizm leasingu samochodu na firmę?
Mimo wprowadzonych zmian leasing samochodu osobowego nadal jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Przy odpowiednim wyborze nowe warunki wcale nie będą w końcowym rozrachunku takie złe. Najpoważniejsza modyfikacja przepisów dotyczy wprowadzenia limitu 150 000 złotych na koszt uzyskania przychodu przy samochodach finansowanych leasingiem bądź też najmem długoterminowym. Potencjalny zakup powyżej tej kwoty nie wpłynie już na obniżenie podatku dochodowego.
Oprócz tego nowa ustawa zmienia kwestię sposobu wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych. Jeśli przeznaczenie pojazdu nie zostało zadeklarowane wyłącznie do pracy, to możliwe będzie odliczenie tylko 75% wysokości kosztów eksploatacyjnych. Czy podane zmiany sprawiły, że leasing na firmę stał się bardziej skomplikowany pod względem formalności? Jak wziąć samochód w leasing, aby jego finansowanie nadal było korzystne?
Jak łatwo można się domyślić, wprowadzony przez ustawodawcę limit kwotowy choć istnieje, to jest wysoki i w dalszym ciągu nie dotyka zdecydowanej części modeli klasy średniej. Leasing samochodu na firmę obejmujący wariant powyżej 150 000 złotych dotyczy niewielkiego zakresu najbogatszych wersji pojazdów.
Z powodu wprowadzonych zmian często firmy udzielające leasing oferują wysokie rabaty, aby zachęcić zainteresowanych. Jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne, w tym przypadku nie ma wyjątków i nowe przepisy dotyczą wszystkich po równo. Samochód w leasing na firmę dalej będzie optymalnie najbardziej przyciągającym przedsiębiorców narzędziem finansowania.
Popularność tego rozwiązania nie spadnie nawet w przypadku droższych pojazdów, gdyż nadal będzie wykazywało swoją wyższość nad kredytem samochodowym lub gotówkowym. Leasing na firmę jest dostępną i elastyczną formą finansowania, która nie wymaga dopełniania wielu czasochłonnych formalności. Wstępny szacunek kosztów i obliczenie wysokości raty miesięcznej można dokonać za pomocą zamieszczonych w sieci kalkulatorów leasingowych. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że leasingobiorcy są narażeni na wyższe wydatki, ale przy odpowiednim wyborze może być inaczej. Warto skorzystać z korzystnych warunków oferowanych w różnorodnych wyprzedażach ograniczonych czasowo. Leasingodawcy starają się, aby ich propozycje były kuszące i dostosowane do indywidualnego zapotrzebowania klientów.