Leasing na samochód dla osoby prywatnej. Co warto wiedzieć?

08-08-2019 16:00

Skorzystanie z leasingu na samochód nie wiąże się z koniecznością prowadzenia własnej działalności gospodarczej, To narzędzie do finansowania zakupu pojazdu jest dostępne także dla klientów indywidualnych. Czy warto skorzystać z możliwości, jakie oferują firmy leasingowe dla osób prywatnych? Dla kogo jest to opłacalne i wygodne? Dlaczego gwarantuje więcej korzyści niż kredyt bankowy?

Zalety leasingu samochodu osobowego dla osób fizycznych

Leasing samochodu na osobę prywatną stanowi alternatywę dla kredytu gotówkowego lub samochodowego. W chwili, gdy chcemy nabyć auto, możemy skorzystać z tej możliwości, dzięki czemu koszty będą niższe niż przy wykorzystaniu innych narzędzi finansowania zakupu pojazdu. Dlaczego leasing samochodu osobowego dla osób fizycznych opłaca się udzielającym go firmom? Leasingodawca pozostaje właścicielem auta oraz korzysta z możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Leasing samochodów dla osób fizycznych przestał być kojarzony z rozwiązaniem tylko dla przedsiębiorstw, które korzystały z takiej możliwości z racji dużych oszczędności na podatkach. W tej chwili wzięcie pojazdu w leasing nie łączy się z koniecznością prowadzenia działalności gospodarczej. Rozwiązanie to zostało odpowiednio dostosowane, tak aby nie wiązało się ze spełnieniem wielu formalności.

Ponadto firma leasingowa jest w stanie zaproponować lepsze warunki, np. korzystny pakiet ubezpieczeń. Leasing samochodowy dla osób fizycznych, to przede wszystkim duża elastyczność przy wyborze pojazdu oraz częste zniżki u partnerów firm leasingowych. Oprócz tego, żadne zobowiązania z tego tytułu nie są zgłaszane w historii kredytowej.

Wady posiadania auta w leasingu przez osobę prywatną

Auto w leasing dla osoby prywatnej, to nie tylko same korzyści, ale kilka warunków, które należy spełniać, aby skorzystać z takiej możliwości. Przede wszystkim należy pamiętać, że pojazd zakupiony za pośrednictwem tego narzędzia finansowania nie jest własnością leasingobiorcy. Dopiero po spłaceniu wszystkich rat, czyli tym samym okresu obowiązywania umowy możemy ubiegać się o wykup samochodu. Otrzymujemy w tym przypadku pierwszeństwo decyzji oraz zdecydowanie niższą cenę. Wadą leasingu samochodu dla osób fizycznych jest konieczność wykupienia dodatkowych ubezpieczeń. Bez AC i NNW nie otrzymamy pozytywnej zgody od leasingodawcy, stąd też należy liczyć się z wyższymi kosztami w tym przypadku.

Poza tym, jeśli auto zostanie skradzione lub też dojdzie do powstania szkody całkowitej – umowa leasingowa ulegnie wygaśnięciu. Leasing samochodu osobowego dla osób fizycznych jest kuszącą propozycją, ale wiąże się z podjęciem pewnego rodzaju ryzyka. Mimo minimum formalności i krótkiego czasu oczekiwania, ten sposób finansowania zakupu auta może okazać się nie dla wszystkich najbardziej korzystną opcją. Leasing samochodu na osobę prywatną nadal jest bardziej popularny w krajach zachodniej Europy. W Polsce wciąż kojarzy się najczęściej z produktem przeznaczonym typowo dla firm.