Hatchback, kombi czy sedan? Jakie rodzaje nadwozia kochają Europejczycy i które z nich są najbardziej praktyczne? Jaki rodzaj nadwozia wybrać?
Na drogach Europy królują hatchbacki. Co dało im taką popularność i czym charakteryzują się auta z takim nadwoziem? Hatchbacka najłatwiej scharakteryzować jako nadwozie z dodatkowymi drzwiami z tyłu pojazdu, dzięki którym uzyskujemy dostęp do bagażnika, ale i pośrednio do kabiny pasażerskiej. Pierwszą i chyba najważniejszą cechą aut typu hatchback jest możliwość złożenia tylnego rzędu foteli. Pozwala nam to na znaczne powiększenie przestrzeni bagażowej.
Hatchbacki nazywane też autami ze ściętym tyłem i prawdopodobnie właśnie dzięki tej wyróżniającej cesze podbiły serca Europejczyków. Przez to, że na ogół są krótsze niż samochody z nadwoziem typu sedan, łatwiej nimi zaparkować w ciasnych europejskich miastach. Cecha ta dotyczy jednak klasycznych hatchbacków, takich jak jeden z najpopularniejszych na kontynencie Seat Ibiza czy Seat Leon. Mniej popularne, ale jeszcze wciąż spotykane są liftbacki. To w zasadzie hatchbacki z wydłużoną pokrywą tylnych drzwi, która opada od linii dachu pod zdecydowanie mniejszym kątem. Auta te mają na ogół nieco większy bagażnik, ale jednak dużo mniejszy od kombi.
Kombi, dzięki przedłużonej linii dachu, zajmuje należne mu królewskie miejsce w kategorii nadwozi samochodów osobowych z największą przestrzenią bagażową. Najmniej praktyczne wydają się w tym kontekście sedany. Klasyczne trójbryłowe nadwozie nie pozwala na tak dużą dowolność w kształtowaniu przestrzeni bagażowej.
Nie można zapominać także o autach typu van. To jednobryłowe nadwozia charakteryzujące się wyższą pozycją siedzenia niż w przypadku hatchbacka. Podobnie jest w przypadku zdobywających coraz większą popularność SUV-ów. Nadwozia tego typu są dwubryłowe i osadzone na zdecydowanie podwyższonym zawieszeniu. Z tego powodu przypominają nieco auta terenowe.
Hatchback, taki jak nowy Seat Ibiza lub nieco większy Seat Leon, to auta zdecydowanie najbardziej wszechstronne. Hatchbacki Seata świetnie sprawdzą się w gęstym ruchu miejskim. Ich kierowcom zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć miejsce do parkowania. Z łatwością pomieszczą pięciu pasażerów, pozostawiając jeszcze sporą przestrzeń bagażową, którą można powiększyć, jeśli podróżować będziemy jedynie w dwie osoby. Zarówno Seat Ibiza, jak i Seat Leon pozwalają w łatwy sposób złożyć tylny rząd siedzeń, by uzyskać dużą przestrzeń bagażową, w której zmieścimy np. pralkę. Jeśli jednak i to okazałoby się mało, warto wybrać auto z nadwoziem typu kombi, takie jak Seat Leon Sportstourer.
Jego wydłużony przedział bagażowy czyni z niego prawdziwego atletę zdolnego do transportu bardzo wielu bagaży. To idealne auto rodzinne, które z łatwością zabierze na wakacje rodzinę z pokaźnym bagażem. Kombi Seata kupowane są też często przez miłośników czworonogów. Przestrzeń bagażowa, która jest przecież połączona z kabiną pasażerską, to idealne miejsce dla psa. Można mu tam nawet położyć posłanie.
Duże rodziny wybierają też często wygodne vany, takie jak Seat Alhambra lub SUV-y, takiej jak Seat Arona, Seat Ateca czy największy z tej grupy Seat Tarraco. Zwłaszcza ostatni z SUV-ów dedykowany jest kochającym długie i wygodne podróże rodzinom i to nawet tym największym. Tarraco umożliwia rozłożenie w przestrzeni bagażowej dwóch foteli. Dzięki temu autem podróżować może nawet siedem osób! Jak więc widać, inżynierowie Seata wzięli na deski kreślarskie różne typy nadwozi. Każde z nich dedykowane jest innym potrzebom, ale dzięki temu każdy kierowca może odnaleźć odpowiednio dopasowanego do własnych potrzeb Seata.