Czujniki deszczu i zmierzchu – technologie podnoszące bezpieczeństwo jazdy

25-10-2020 11:02

Z pewnością zależy Ci na tym, żeby dojechać bezpiecznie do celu podróży. Jednak w trakcie jazdy mogą pojawić się warunki pogodowe, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia wypadku. Jesienią i zimą często pada deszcz, występuje mgła, a także szybko następuje zmierzch. Jednym z rozwiązań, które pozwalają na podniesienie bezpieczeństwa na drodze są czujniki deszczu i zmierzchu. Dowiedz się więcej.

Za poruszanie się samochodem z włączonymi światłami dziennymi w tunelu, w trakcie deszczu lub po zmierzchu, grożą mandat i punkty karne, ponieważ jest to traktowane na takich samych zasadach jak jazda bez oświetlenia. Wiele osób zapomina o zmianie świateł, co przyczynia się do zwiększenia ryzyka kolizji. Aby ułatwić kierowcom poruszanie się na drodze, w nowych samochodach są instalowane czujniki deszczu i zmierzchu. Poznaj te technologie.

Czujniki deszczu i zmierzchu – co to jest?

Do niedawna czujniki deszczu i zmierzchu były tylko na wyposażeniu luksusowych samochodów. Jednak coraz częściej są także instalowane w nowych modelach aut z bardziej dostępnej półki cenowej. Czujnik zmierzchu to element układu automatycznego włączania i wyłączania świateł mijania.

Najczęściej jest montowany na przedniej szybie w okolicy lusterka wstecznego. Czujnik deszczu także jest elementem elektroniki w samochodzie. Sensor zazwyczaj jest instalowany wewnątrz auta – na przedniej szybie w okolicy lusterka wstecznego. Jego zadaniem jest włączanie wycieraczek i dostosowanie prędkości ich poruszania do natężenia deszczu.

Sensory znacząco poprawiają komfort jazdy oraz zwiększają widoczność w odpowiednim momencie bez ingerencji kierowcy. Dzięki temu osoba kierująca może skupić się na prowadzeniu pojazdu i obserwacji drogi oraz innych samochodów. Ta technologia instalowana jest we wszystkich nowszych modelach Seata.

Czy warto zainwestować w czujniki deszczu i zmierzchu?

Zastanawiasz się nad modelem samochodu z zainstalowanymi czujnikami deszczu i zmierzchu? Oprócz oczywistej poprawy komfortu i bezpieczeństwa jazdy, to rozwiązanie ma szereg zalet.

* Kierowca może skupić się tylko na prowadzeniu pojazdu i kontroli kierunku jazdy w trudnych warunkach, bez konieczności pamiętania o włączaniu odpowiednich funkcji.

* Sensory zapewniają doskonałą widoczność dostosowaną do warunków panujących na drodze.

* Czujnik zmierzchu pomaga uniknąć mandatu za niedostosowanie rodzaju świateł do pory dnia.

* Sensory zmniejszają zużycie energii, a co za tym idzie paliwa. Światła i wycieraczki są włączane tylko w koniecznych sytuacjach.

Jak działa czujnik deszczu i zmierzchu?

Czujnik zmierzchu stale rejestruje stopień natężenia światła na zewnątrz. Gdy pomiar osiągnie wartość progową, do jednostki sterującej jest wysyłany sygnał. W efekcie system sam automatycznie zmieni światła dzienne na mijania. Działa to zarówno podczas zmierzchania, jak i np. po wjechaniu do tunelu.

Czujnik deszczu emituje światło podczerwone, które kontroluje pojawienie się kropel deszczu. Gdy deszcz dotrze do sensorów, te wysyłają sygnał do uruchomienia wycieraczek. Prędkość z jaką poruszają się wycieraczki, jest dostosowywana do intensywności opadów, dzięki czemu w każdym momencie masz zapewnioną 100% widoczność. Aby mieć pewność, że czujniki działają prawidłowo, sprawdź, czy komputer samochodu ma włączoną taką funkcję.