Co powinno cechować idealne auto miejskie?

12-06-2020 10:22

Powinno być zwinne, ekonomiczne, przestronne w środku i małe na zewnątrz - to chyba najczęściej wymieniane cechy idealnego auta miejskiego. Powinno być także po prostu ładne. Jak jednak wybrać idealny miejski samochód, który na długie lata da nam radość eksploatacji?

Większość nowych aut znajdujących się w sprzedaży spełnia niemal wszystkie z powyższych warunków. Jednak tylko nieliczne modele stają się prawdziwymi ikonami i są poszukiwane przez kierowców!

Recepta na doskonałe auto miejskie?

Seat Ibiza czy Volkswagen Polo bazują na podobnych rozwiązaniach technicznych. Obydwa modele są w Europie prawdziwymi hitami sprzedażowymi. Nie jest więc kwestią przypadku to, że akurat jedne auta bardziej cenimy od innych.

Przyjrzyjmy się autom miejskim na przykładzie Seata Ibiza, który święci triumfy w europejskich miastach od chwili wprowadzenia go do produkcji w 1984 r.

Ibiza wie, jak się podobać

Miejskie auto powinno być małe, ale przecież Seat Ibiza wcale nie jest najmniejszym na rynku samochodem. Mówiąc „małe”, większości kierowców wcale nie zależy na ciasnocie wewnątrz pojazdu. Wręcz przeciwnie. Chcieliby dostać komfortowe auto w środku, ale jednocześnie takie, którym da się łatwo zaparkować. Coraz bardziej liczy się też standard wyposażenia. Ibiza słynie z bardzo dobrze wyposażonej wersji podstawowej sprzedawanej w przystępnej cenie. Trudno sobie wyobrazić stanie miejskim autem w korku latem bez klimatyzacji.

Niskie koszty eksploatacji to podstawa

Miejski samochód oprócz atrakcyjnej ceny zakupu powinien być tani w eksploatacji. Liczy się nie tylko zużycie paliwa, ale i koszty, jak również częstotliwość serwisowania. Tu niektóre marki będą starały się odbić sobie na nas daną nam zniżkę, jaką otrzymaliśmy przy zakupie. Niskie spalanie samochodu miejskiego nie może jednak nigdy oznaczać słabej dynamiki. Również w ruchu miejskim trzeba niekiedy docisnąć pedał gazu, by dotrzymywać kroku innym autom w gęstym ruchu miejskim.

Warto też pamiętać, że auto miejskie służy nam do tego, by dowieźć do domu nawet duże zakupy. W zależności od wielkości rodziny dobrze byłoby, aby bagażnik odpowiadał apetytom jej członków. Przed zakupem auta miejskiego trzeba też zastanowić się, czy ma ono faktycznie służyć jedynie do jazdy miejskiej.

Do miasta, a może i na wakacje?

Dla wielu kierowców, którzy rzadko wypuszczają się za miasto, auto miejskie w okresie wakacji powinno spełniać warunki pełnowartościowego auta na trasę. Z tego względu auto miejskie nie powinno być jednak zbyt małe. W ostatnich latach jako auta miejskie zaczęły być też traktowane crossovery takie jak Seat Arona. Zbudowany na płycie podłogowej miejskiej Ibizy jest od niej tylko nieco dłuższy, ale za to sporo wyższy. Parkowanie nim powinno być tak łatwe jak Ibizą, a nawet prostsze. Wyższe krawężniki przestaną być wreszcie przeszkodą. Wyższa pozycja za kierownicą to także lepsza widoczność. Jak widać, współczesne auta miejskie mogą mieć wiele postaci, dlatego każdy kierowca powinien sam zastanowić się nad tym, co w aucie jest dla niego najważniejsze podczas miejskich podróży.