Współczesny samochód skupia w sobie szereg nowoczesnych rozwiązań, które są zbiorem osobnych układów. Tak skomplikowany mechanizm wymaga zatem odpowiedniej formy zakomunikowania kierowcy, że jeden z systemów napotkał problem. Z tego też powodu producenci samochodów opracowali kontrolki na desce rozdzielczej, zapalające się automatycznie po wykryciu problemu. Znaczenie ma tu także kolor świecącej kontrolki.
W niniejszym artykule przedstawimy opis kontrolek na desce rozdzielczej, kategoryzując je względem kolorów. Prawidłowe ich odczytanie pozwoli nam bowiem na uniknięcie kosztownych napraw lub wymiany części.
Pierwszym rodzajem kontrolek są oznaczenia, które nie mają nic wspólnego z awarią. To właśnie je kierowcy widzą w swoich samochodach najczęściej. Sygnalizują one włączenie świateł konkretnego typu (światła mijania, przeciwmgielne lub pozycyjne), sprawność poduszek powietrznych tudzież włączenie funkcji pokroju tempomatu lub asystenta pokonywania wzniesień.
Kontrolki w samochodach SEAT pozwalają nam zatem sprawdzić, czy jedna z funkcji pojazdu wciąż jest włączona. Dzięki temu możemy uniknąć problemów związanych z ewentualnym niedociśnięciem przycisku, myśląc, że funkcja została uaktywniona.
Pomarańczowe kontrolki w aucie są z kolei sygnałem, którego nie wolno nam już bagatelizować. Oznaczają one wyłączenie lub brakreakcji ze strony funkcji bezpieczeństwa, awarię w układzie lub nieprawidłowe przygotowanie samochodu do jazdy.
Dla przykładu, jeśli kontrolki naszego SEAT-a Ibizy zaczynają pokazywać pomarańczowy płatek śniegu, oznacza to, że należy zachować szczególną ostrożność z powodu śliskiej nawierzchni. Pomarańczowa kontrolka może także oznaczać problem techniczny – np. ze skrzynią biegów, układem wtrysku lub światłami. Wówczas powinniśmy udać się do warsztatu, zanim problem doprowadzi do jeszcze większych uszkodzeń
.Do tej grupy należy chociażby kontrolka akumulatora, informująca o jego rozładowaniu. Czerwone ikonki na desce rozdzielczej to znak, że samochód nie nadaje się do jazdy i wymaga możliwie najwcześniejszej wizyty w serwisie. Czerwień przypomina także o konieczności zastosowania się do konkretnych zaleceń.
Dla przykładu, jeśli kontrolki naszego SEAT-a Leona pokazywać będą osobę z zapiętym pasem bezpieczeństwa, oznaczać to będzie, że kierowca lub pasażer nie zapięli pasów, czyli nie są należycie przygotowani do jazdy.
Czerwona kontrolka powiadomi nas także o zbyt niskim poziomie oleju lub poważnych awariach, dotykających chociażby całej elektroniki pojazdu. Jeśli na naszej desce rozdzielczej pojawi się więc takie ostrzeżenie, nie przystępujmy do jazdy, póki problem nie zostanie rozwiązany.
Kontrolki w samochodzie nierzadko stają się pierwszym objawem awarii, która może doprowadzić do poważnych uszkodzeń auta. Ignorowanie komunikatów na desce rozdzielczej może też sprawić, że kierowca utyka na pozamiejskiej drodze, skazując się na długie oczekiwanie na pomoc. Z tego powodu nie wolno bagatelizować ostrzeżeń, które wysyła nam nasz samochód. Szybka reakcja pozwoli zaoszczędzić zarówno sporo nerwów, jak i pieniędzy.