Ubezpieczenie drogowe – czym się różni OC od AC

21-05-2020 17:20

OC i AC to najczęściej wymieniane nazwy polis w kontekście ubezpieczeń samochodowych. Czym się od siebie różnią, a w czym są podobne. Które z ubezpieczeń jest dobrowolne, a które obowiązkowe? Wyjaśniamy!

Ubezpieczenia drogowe to temat średnio lubiany przez kierowców. Ceny polis motoryzacyjnych są raczej wysokie i poważnie wpływają na nasze domowe budżety. Stąd często pytamy, czy OC jest konieczne? Czy AC nie może zastąpić OC? A w zasadzie to po co nam potrzebne i jedno, i drugie.

OC, czyli ubezpieczenie obowiązkowe

Najważniejszą i niepodlegającą dyskusji sprawą jest to, że ubezpieczenie OC, czyli od tzw. odpowiedzialności cywilnej, jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które należy wykupić zaraz przy zakupie auta. W salonach Seata można tego dokonać na miejscu. Trzeba także pamiętać, by ubezpieczenie OC odnawiać każdego roku. Bez niego nie mamy prawa wyjechać na żadną publiczną drogę. Ubezpieczenie OC daje nam bezpieczeństwo finansowe, gdy przy użyciu samochodu wyrządzimy komuś szkodę.

OC uchroni przed bankructwem

- Znam przypadek, w którym kierująca wartym kilkanaście tysięcy złotych samochodem wyrządziła w sumie niewielką szkodę parkingową. Ofiarą był jednak bardzo drogi samochód luksusowy, który dopiero co opuścił salon - opowiada agentka ubezpieczeniowa, Pani Dorota z Poznania. Wyrządzone starty zostały wycenione na 80 tys. zł. Gdyby moja klientka nie posiadała ubezpieczenia OC, musiałaby z własnej kieszeni pokryć straty, które wyrządziła - wyjaśnia agentka od ubezpieczeń.

Większość z nas nie dysponuje od ręki kwotą 80 tys. zł. Stąd właśnie obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, z którego w tym wypadku pokryto wszystkie koszty naprawy luksusowego auta. Jest więc powód do radości. Co z tego, skoro nasz samochód też jest rozbity?

AC, warto je mieć dla siebie

OC pokrywa straty, które wyrządzimy komuś, ale nie nasze własne, wynikające z niewłaściwego zachowania się na drodze - tłumaczy agentka ubezpieczeniowa z Poznania. I tu właśnie z pomocą przychodzi ubezpieczenie AC nazywane także autocasco.

AC ubezpiecza głównie nas i to nawet jeśli jesteśmy sprawcami kolizji. Daje właścicielowi pojazdu zabezpieczenie na rzecz pokrycia strat, które powstały z jego własnej, lecz niezamierzonej winy - tłumaczy przedstawicielka firmy ubezpieczeniowej. AC działa jednak nie tylko podczas kolizji.

Zabezpiecza nas także na wypadek kradzieży auta albo zniszczenia go w wyniku klęski żywiołowej. Tu jednak panuje bardzo ważna zasada. Polisy różnych firm różnić się mogą od siebie zakresem odpowiedzialności. Warto więc nie kierować się jedynie ceną, lecz wczytać się w warunki ubezpieczenia i zapoznać się z tzw. wyłączeniami. Wielu kierowców łapie się na „okazje” a później okazuje się, że tanie ubezpieczenie jest niewiele warte. Inaczej jest w przypadku OC. Tu możemy szukać jak najtańszej polisy.

Wiele towarzystw da nam premię za lata bezszkodowej jazdy czy staż za kółkiem. Warto pamiętać, że przy zakupie nowego auta najlepsze warunki ubezpieczenia powinniśmy otrzymać w salonie Seat.