7 porad na wakacyjny wyjazd | SEAT PRO-MOTO

24-07-2020 12:55

Niektórzy mają już wakacyjny wyjazd za sobą, inni do niego się szykują. Jeśli wybieracie się na urlop swoim SEAT-em, koniecznie przeczytajcie o drogowych poradach na lato!

1. Wygodny strój 
Pamiętajcie, aby dobrze się ubrać, zwłaszcza do długiej trasy. Ważne aby ubrania nie powodowały dyskomfortu. Sprawdzi się luźny dres i wygodna koszulka. Niemniej ważne jest obuwie, które powinno być nie tylko wygodne, ale i powinno umożliwić bezpieczne prowadzenie waszego SEAT-a. W tym przypadku z pewnością odpadają plażowe klapki.

2. H2O
Prowadząc samochód, zwłaszcza w upalne dni należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Niedobór wody może powodować zmęczenie, zmniejszenie czujności i osłabiać skupienie. Jeśli już pijemy, róbmy to bezpiecznie, używając wygodnej butelki z dziubkiem i bez odrywania obu rąk od kierownicy. 

3. 1 pasażer = 1 miejsce
Nie dla wszystkich jest to oczywiste – nie przewoź większej liczby osób, niż ilość miejsc w Twoim samochodzie. Nie ryzykuj nawet, gdy podróż ma zająć kilka minut. Zadbaj, aby podróżujący z Tobą zapięli pasy, a dzieci były bezpiecznie umieszczone w dopasowanych do ich wagi i wzrostu fotelikach. 

4. Obie ręce na kierownicy
Telefon w ręce, zimny łokieć, papieros w dłoni… Gdy prowadzisz samochód skup się na drodze i unikaj wszystkiego co może Cię rozproszyć. Nie korzystaj z urządzeń mobilnych podczas jazdy, jeśli musisz zapalić lub coś zjeść zaplanuj przerwę w podróży. Tak zwany zimny łokieć to częsty widok zwłaszcza w ciepłe dni. Pamiętajmy jednak, że w razie wypadku, takie ułożenie ręki może mieć wpływa na poważne obrażenia. Trzymajmy się zasady „obie ręce na kierownicy”. Stosując się do tego polecenie, jesteśmy gotowi na szybką reakcję gdy coś niespodziewanego zaskoczy nas na drodze.
Pasażerów siedzących obok kierowcy przestrzegamy przed trzymaniem nóg na desce rozdzielczej. W przypadku kolizji poduszka powietrzna może wystrzelić z ogromną siłą powodując poważne obrażenia ciała.

5. Dokumenty zawsze przy sobie
Pamiętamy o spakowaniu najpotrzebniejszych rzeczy na wakacje, ale czy pamiętamy o komplecie dokumentów? Podróżując po Polsce obligatoryjnie nadal trzeba mieć z sobą prawo jazdy i dowód osobisty. Szkoda wydawać pieniądze na mandaty niż wakacyjne przyjemności. Mimo, że posiadanie dowodu rejestracyjnego i dokumentu ubezpieczenia nie jest obowiązkowe, to jego posiadanie może nam zaoszczędzić wiele nerwów np. w przypadku stłuczki. Jadąc zagranicę, wszystkie wspomniane dokumenty należy ze sobą zabrać. 

6. Parkuj rozsądnie
Parkingi przy wejściach na szlaki, plaże czy wokół atrakcji turystycznych są mocno oblegane, co może powodować poważne trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego. Pamiętajmy jednak aby nie parkować poza miejscami do tego wyznaczonymi. Pozostawieni samochodu w miejscu do tego nie przeznaczonym może wiązać się z mandatem, założeniem blokady na koło przez wyznaczone służby a nawet kosztownym odholowaniem auta.

7. Kultura przede wszystkim
Lato to pora, gdy w samochodach opuszczamy szyby by przewietrzyć wnętrze auta. Pamiętajmy zatem o wzajemnym szacunku, gdy słuchamy ulubionej muzyki. Nie muszą jej słyszeć inni uczestnicy ruchu więc odpowiednio wyregulujmy poziom głośności. Ponad to, głośne słuchanie muzyki wpływa na obniżenie koncentracji na drodze. Do tego radio może zagłuszać ważne odgłosy z zewnątrz, jak sygnał dźwiękowy pojazdu uprzywilejowanego lub klakson innego samochodu.